دانلود مداحی ( سینه زنی شور ) مربوط به مدافعان حرم بصورت مستقیم از سرور سایت رهبران شیعه

حکمت نمازهای پنجگانه در پنج وقت برای چیست ؟

امام حسن مجتبی علیه ‏السلام درباره‏ی فریضه‏ی یومیه در پنج وقت تحت شرائطی بر بندگان خداوند چنین می‏فرماید:  عده‏ای از یهودیان به محضر پیامبر صلی الله علیه و اله شرفیاب شدند داناترینشان مسائلی را از پیامبر صلی الله علیه و اله پرسید از جمله پرسشهای او این بود:

ای رسول خدا صلی الله علیه و اله خبر بده مرا که خداوند برای چه و به چه علت این نماز پنجگانه را در پنج وقت از شبانه روز بر امت تو فرض و واجب کرد؟

پیامبر صلی الله علیه و اله فرمود: همانا در هنگام زوال آفتاب غیر از عرش خدا همه چیز تسبیح حضرت حق می‏گویند و به حمد پروردگارم مشغول می‏گردند.. در آن هنگام پروردگارم بر من درود می‏فرستد در این ساعت خداوند نماز را بر امتم فرض و واجب ساخت. که خداوند در قرآن می‏فرماید: به پا بدار نماز را از بازگشتگان خورشید (نصفه‏ی روز) تا تاریکی شب. و این ساعتی است که جهنمیان را در قیامت به جهنم وارد می‏کنند. پس هیچ مومنی نیست که در این ساعت به رکوع یا سجود و یا قیام مشغول باشد مگر این که خداوند جسدش را بر آتش جهنم حرام می‏گرداند.

و اما نماز عصر و آن در ساعتی است که آدم ابوالبشر از میوه‏ی شجره‏ی منهیه خورد و از بهشت خارج شد پس خداوند ذریه‏ی حضرت آدم را امر به نماز عصر نمود و خداوند این را برای امت من نیز اختیار نمود و این نماز از محبوبترین نمازها به پیشگاه حضرت حق است و مرا توصیه نمود به حفظ بیشتر این نماز در بین نمازهای یومیه.

و اما نماز مغرب و آن در ساعتی است که خداوند توبه‏ی حضرت آدم را در آن ساعت پذیرفت که سیصد سال پس از هنگام خوردن حضرت آدم از میوه‏ی درخت منهیه تا قبول توبه‏اش به طول انجامید. حضرت آدم سه رکعت نماز مغرب به جا آورد رکعتی برای خطای خویش و رکعتی برای خطای حضرت حوا، و رکعتی برای (شکرانه قبول) توبه‏اش پس خداوند این سه رکعت را بر امتم فرض و واجب ساخت. مغرب وقتی است که دعا در آن مستجاب است و پروردگارم به من وعده داده که دعای مومنین را در این وقت مستجاب نماید. و این همان نمازی است که خداوند در قرآن مرا به آن امر نموده و فرمود: منزه شمارید خداوند را، هنگامی که شب کنید و هنگامی که بامداد کنید. [۱] .

اما نماز عشاء، پس به راستی در قبر و در روز قیامت ظلماتی است لذا پروردگارم به من و امتم به نماز عشاء امر فرمود برای نورانیت قبر و روشن ساختن آن و این که به من و به امتم نوری روی صراط عطا فرماید و هیچ قدمی نیست که به سوی نماز عتمه و عشاء برود مگر آن که خداوند بدنش را از آتش جهنم حرام می‏گرداند. و این نمازی است که پروردگار متعال آن را برای مرسلین و انبیای قبل از من اختیار فرموده.

و اما نماز صبح پس همانا آفتاب وقتی طلوع می‏کرد گویا بر شاخهای شیطان طلوع می‏کرد. پس خدایم مرا امر فرمود که قبل از طلوع خورشید و قبل از آن که کافر برای آفتاب سجده کند نماز صبح بخوانیم تا آن که امتم برای خداوند سجده نمایند. و زود به جا آوردن آن در پیشگاه خداوند محبوب‏تر است. این نمازی است که همه ملائکه شب و هم ملائکه روز شاهد و ناظر آن می‏باشند. [۲] .

 پی نوشت :
[۱] سوره‏ی روم، آیه ۱۷.
[۲] من لا یحضره الفقیه، ج ۱، باب ۳۱، ص ۱۳۵.


 فرآوری و تنظیم مطلب : سایت رهبران شیعه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code