دانلود مداحی ( سینه زنی شور ) مربوط به مدافعان حرم بصورت مستقیم از سرور سایت رهبران شیعه

عربستان به دنبال تنش آفرینی بیشتر در خاورمیانه

تنش آفرینی های اخیر سران عربستان علیه ایران مورد توجه رسانه ها و تحلیلگران مسائل خاورمیانه قرار گرفت؛ بسیاری تحلیلگران معتقدند عربستان که در بسیاری از سیاست‌های داخلی و منطقه‌ای، خود را در بن‌بست می‌بیند با چنین تنش آفرینی هایی تلاش می کند فرار رو به جلو داشته باشد .

شلیک موشک نیروهای یمنی به سمت فرودگاه بین المللی ریاض شنبه هفته گذشته رویدادی بود که موضع گیری سران عربستان و آمریکا علیه ایران را به دنبال داشت. سعودی ها پس از این حمله ایران را متهم و ادعا کردند تهران عامل اصلی این حمله توسط نیروهای یمنی است. ریاض رقابت با ایران را یکی از مهم ترین و محور سیاست خارجی خود قرار داده است. رسانه های عربی در روزهای گذشته اخبار و تحلیل هایی را در این ارتباط منتشر ساختند که این گزارش به آن ها می پردازد.

** تنش آفرینی ریاض علیه تهران
تارنماهای «البدیل» مصر و «سوئیس اینفو» و روزنامه «الاخبار» لبنان با اشاره به حمله موشکی نیروهای یمنی به عربستان، تنش آفرینی های ریاض علیه تهران را در کانون توجه قرار دادند. به نوشته تارنمای البدیل، بحران آفرینی و اختلاف افکنی به بهانه های واهی به انفجار آتشفشان جنگ جدیدی در خاورمیانه منتهی خواهد شد. این خلاصه ای از سیاست عربستان در شرایط کنونی برای رویارویی با نفوذ ایران در سوریه، لبنان و یمن است. از زمانی که گروه مردمی انصارالله با یک موشک بالستیک از نوع «آتشفشان h2» فرودگاه «ملک خالد» در شمال ریاض را هدف قرار داد عربستان گمشده خود را یافته است و از این موضوع به عنوان بهانه ای برای تنش آفرینی علیه ایران استفاده می کند.
عربستان پس از این اقدام به شدت یمن را زیر محاصره قرار داده و همه گذرگاه های مرزی زمینی، دریایی و هوایی را بسته و موجی از اتهام ها علیه ایران را آغاز کرده است. به نوشته روزنامه الاخبار، پس از شلیک موشک به فرودگاه ریاض، عکس العمل مقامات سیاسی و رسانه های عربستان علیه محور مقاومت و به ویژه ایران و حزب الله نشان داد که عربستان تلاش می کند فرار رو به جلو داشته باشد. این کشور می خواهد بر روی شکست و دردهای خود در جنگ یمن سرپوش نهد.
به نوشته تارنمای سوئیس اینفو، پس از افزایش دامنه تنش میان ایران و عربستان درباره بسیاری از مسائل منطقه به ویژه جنگ یمن، ایران به عربستان هشدار داد.
طبق این گزارش «حسن روحانی» رئیس جمهوری در نشست هیات دولت گفت رهبران عربستان به خوبی از قدرت و جایگاه جمهوری اسلامی آگاهی دارند. قدرت های بزرگتر از شما نتوانستند اراده مردم ایران را درهم شکنند. آمریکا و اذناب آن همه امکانات و قدرت خود را برای شکست ایران به کار بستند، اما در برابر سرسختی و قدرت مردم ایران شکست خوردند.

** عربستان گرفتار بحران های داخلی و خارجی
تارنماهای «اضاءات» مصر، صفحه عربی تارنمای «دویچه وله» آلمان، روزنامه های «الغد» اردن و «الثوره» سوریه با اشاره به تنش آفرینی های عربستان علیه ایران، گرفتاری های ریاض در عرصه داخلی و خارجی را بررسی و ریاض را در رقابت با تهران ناکام معرفی کردند.
به نوشته تارنمای اضاءات، احتمال رخ دادن گزینه نظامی مستقیم با ایران به دلیل اختلاف موازنه قدرت میان ایران و عربستان به ویژه پس از تحولات اخیر در میدان های نبرد سوریه و عرق منطقی به نظر نمی رسد.منطقی نیست کشوری که به طور بی سابقه از بحران های داخلی رنج می برد بتواند به کشوری دیگر حمله کند.
«محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان طی مدت زمان کوتاهی با نهادهای دینی، بازرگانان و شاهزادگان رقیب خود وارد درگیری شد. اما درگیری با کشوری دیگر نیاز به جبهه داخلی قوی و یکپارچه دارد که پشتیبان او باشد و در شرایط کنونی عربستان از چنین شرایطی برخوردار نیست. کسی که اقدام های پی در پی و شتاب زده محمد بن سلمان را از زمانی که پدرش به پادشاهی رسید دنبال کند می بیند که او در مسیری پیش می رود که تنها هدفش رسیدن به پادشاهی است. همه اقدامات او از جمله جنگ علیه یمن، بحران خلیج فارس و نزدیک شدن با تل آویو و بازداشت شماری از شاهزادگان به اتهام فساد مالی در این راستا صورت می گیرد.
تصمیم گیرندگان عربستان باید پیش از هر تصمیمی بارها اندیشه کنند. لبنان مانند یمن نیست. حزب الله مانند انصارالله نیست. حزب الله و انصارالله هرگز برابر ایران نیستند. از این رو، آنان باید محتاط باشند تا هرگونه دخالتی نتایج معکوسی به دنبال نداشته باشد و سبب این شود که ایران و حزب الله سراسر منطقه را زیر کنترل خود در آورد و چنین موضوعی در صورتی که عربستان تصمیم های شتاب زده بگیرد و همه امور را در نظر نگیرد دور از ذهن نیست.
به نوشته تارنمای دویچه وله، «سباستیان زونس» کارشناس مسائل خاورمیانه خوش بین است که میان ایران و عربستان درگیری مستقیم رخ نخواهد داد. او به این تارنما گفت: تنش میان دو کشور به اوج خود رسیده است اما جنگ به سود هیچ یک از این دو کشور به ویژه عربستان نیست. ریاض در شرایطی نیست که بتواند چنین جنگی را پیش ببرد.
تارنمای دویچه وله در گزارشی دیگر به نقل از روزنامه «فرانکفورتر آلگماینه زایتونگ» نوشت: همه شاخص ها نشان می دهد که جنگی رخ خواهد داد. عربستان ایران را به آغاز جنگ علیه خود متهم می کند و خواهان دفاع از خود است. با وجود اینکه عربستان به انواع سلاح های آمریکایی مجهز است اما گزینه های تحرک آن محدود است.
در یمن قدرت نظامی عربستان نتوانسته است انصارالله را شکست دهد. در سوریه عربستان تلاش می کند خود را به عنوان همپیمان روسیه مطرح کند اما روس ها نمی خواهند از همکاری موفقیت آمیز خود با ایران در سوریه دست بردارند. در عراق عربستان از هیچ قدرتی برخوردار نیست تا بتواند نظامیان شیعه را کنترل کند. عربستان از لبنان هم خارج می شود و این به سود ایران و حزب الله است.
روزنامه الغد در گزارشی به قلم «محمد ابورمان» نوشت عربستان در خطرناک ترین پیچ تاریخ معاصر خود به سر می برد و این مرحله نشانه های آینده این کشور را مشخص خواهد کرد. افکار عمومی در عربستان درقبال رخدادهای این کشور در شرایط بغرنجی قرار گرفته است.
روزنامه الثوره سوریه در گزارشی به قلم «علی نصرالله» در تحلیل اظهارات «ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا درباره بازداشت تعدادی از شاهزادگان عربستان به اتهام فساد که در آن گفته بود به رهبران عربستان اعتماد دارد نوشت: غربی ها و آمریکا در قبال رخدادهای عربستان از جمله سرکوب ها و یک سری بازداشت های بی سابقه، زیر فشار قرار گرفتن «سعد الحریری» نخست وزیر لبنان از سوی عربستان برای کناره گیری سکوت اختیار کردند و فقط ترامپ در این باره اظهارات کوتاهی داشت.
این روزنامه نوشت اعلام جنگ علیه لبنان و تلاش برای منفجر کردن اوضاع داخلی این کشور با آتش فتنه، تنش آفرینی علیه ایران و بازگشت به آغوش رژیم اسرائیل مشکلاتی هستند که بحران عربستان را در جنگ یمن وخیم تر می کند و این نشان دهنده شکست عربستان در سوریه و عراق است.
این روزنامه در گزارشی دیگر به قلم «اسعد عبود» نوشت آمریکا و رژیم اسرائیل بنا به تمایل عربستان جنگ نخواهند کرد. بلکه این عربستان است که ماموریت جنگ آمریکا و رژیم اسرائیل را به عهده گرفته است. آمریکا با ایران وارد جنگ نخواهد شد زیرا از ایران می ترسد. رژیم اسرائیل هم از وارد شدن به جنگ با حزب الله هراس دارد.

ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code