دانلود مداحی ( سینه زنی شور ) مربوط به مدافعان حرم بصورت مستقیم از سرور سایت رهبران شیعه

وزیر بی ملاحظه و بی ادبی که از کاوانسرای دولت رفت..

«رأی دادید، باید تحمل کنید، فعلا مدیریت و وضعیت همین است» این جمله‌ی معروف قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت است که چندماه پیش خطاب به مردم معترض نسبت به وضعیت بحرانی اقتصاد گفته بود. او چند روز پیش به بهانه کمبود بودجه از وزارت استعفا داده است تا به همه اثبات کند که خود او نیز در این وضعیت نمی‌تواند کار کند!
 چندی پیش سرو صداهایی مبنی بر استعفای وزیر بهداشت شنیده شد. اولین بار الیاس حضرتی، نماینده اصلاح‌طلب مجلس خبری مبنی‌بر استعفای وزیر بهداشت منتشر کرده بود. الیاس حضرتی دلیل استعفای قاضی‌زاده‌هاشمی را کاهش بودجه سلامت و اختلافات این وزارتخانه با سازمان برنامه‌وبودجه عنوان کرده و گفته بود:
 «بنده از کانال‌های مختلفی پیگیری کردم که قاضی‌زاده‌هاشمی سه جلسه است که در جلسات هیأت دولت شرکت نمی‌کند و استعفا داده است»
اما پس از منتشر شدن اخبار و حواشی، پیگیری‌های رسانه‌ها نشان داد که قاضی‌زاده‌هاشمی دو هفته پیش به‌دلیل بودجه سلامت برای سال ۹۸ به‌خصوص عدم تخصیص بودجه تصویب‌شده برای تأمین دارو و تجهیزات پزشکی از صندوق توسعه ملی، کتباً در نامه‌ای به رئیس‌جمهور، استعفا داده است.
با رسانه‌ای شدن استعفای وزیر بهداشت و دعوای آن با سازمان برنامه‌وبودجه، علی نوبخت، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و برادر محمدباقر نوبخت اظهارات تندی را علیه وزارت بهداشت بیان کرد. او گفته بود:
«‌وزارت بهداشت‌ودرمان طی این مدت به‌دلیل عدم مدیریت منابع و رعایت نکردن قانون به‌ظاهر پول کم آورده است، در صورتی که دولت ۱۰ درصد از منابع عمومی خود را صرف بخش سلامت کرده که این رقم در بسیاری از کشورها بسیار پایین‌تر از این حد است.»
علی نوبخت در ادامه با ناکارآمد دانستن وزیر بهداشت گفته بود: «مسوولان مربوطه با وجود اختصاص ۱۰ درصد از منابع عمومی دولت به بخش سلامت هنوز ناراضی و شاکی هستند و بعضاً گفته شده برخی داروها تحت پوشش بیمه نیست و مسؤولان بیمه هم می‌گویند زیان انباشته از گذشته دارند و باید باز هم به آن‌ها بودجه داده شود. وزارت بهداشت‌ودرمان خود را مسؤول نمی‌داند و ایرادات خود را بر گردن سازمان برنامه‌وبودجه می‌اندازد. تاکنون بودجه بسیار بالایی در مقایسه با سایر نهادها و دستگاه‌های دیگر در کشور به بخش سلامت داده شده و اگر وزارت بهداشت می‌توانست همین رقم را مدیریت کند، حتی در بخش سلامت صرفه‌جویی هم انجام می‌شد»
علی نوبخت سخنان جالب توجه دیگری نیز عنوان کرده بود؛او مدعی شده بود:
 «در بعضی زمینه‌ها در حوزه بهداشت شاهد پول‌پاشی هستیم، با اینکه سیستم اداری است و نه بهداشتی درمانی، به هیأت امنا هم پول‌هایی پرداخت می‌شود، در صورتی که هیأت امنا تحت نظارت دانشگاه‌ها هستند، اگر مدیریت منابع وجود نداشته باشد هرچه هم بودجه به این بخش اختصاص داده شود باز هم برایشان کم است»
علی نوبخت به صورت تمام قد از سازمان تحت نظر برادر خود یعنی محمدباقر نوبخت حمایت می‌کند و مشکل اصلی را عدم مدیریت منابع مالی و پول‌پاشی‌های جناب وزیر عنوان می‌کند. او معتقد است که قاضی‌زاده هاشمی اگر درست مدیریت می‌کرد با بودجه‌ای کم‌تر از این حرف‌ها هم می‌توانست وزارتخانه تحت مدیریتش را اداره کند.
از طرفی علی نوبخت در مصاحبه با ایلنا سخنان مهمی را به زبان آورده بود. نوبخت افشا کرده که استیضاح وزیر بهداشت در دستور کار قرار داشته است. او در این باره گفته است:
«استیضاح قاضی‌زاده هاشمی کلید خورده است و حدود یک هفته پیش ۳۵ نماینده برگه استیضاح وزیر بهداشت را امضاء کردند؛ به نظر من فرار رو به جلوی ایشان به همین منظور است»
محمد باقر نوبخت مسئول سازمان برنامه و بودجه نیز با مطرح شدن گلایه‌های وزارت بهداشت از سازمان برنامه روز گذشته پس از پایان جلسه دولت، به میان خبرنگاران آمد تا خود و سازمان خود را از اتهاماتی که مسئولان وزارت بهداشت متوجهش کردند مبرا کند.
او در واکنش به اظهارات اخیر وزیر بهداشت اینگونه گفت:
«این‌طور نباشد که برخی مشکلات را به گردن دیگران بندازند. تا وقتی آقای دکتر ربیعی زحمت‌کش بود مشکلات را به گردن ایشان می‌انداختند و سازمان بیمه سلامت را که کندند بردند زیر نظر وزارت بهداشت. حالا می‌خواهید ما هم مستعفی بشیم و سازمان برنامه و بودجه را هم بکنید؟»
سیدحسن قاضی زاده هاشمی وزیربهداشت نیز در آخرین جلسه شورای معاونین که روز پنج شنبه ۱۳ دی برگزار شده بود به اظهارات نوبخت به تندی جواب داده بود.او درباره چالش‌های مالی وزارت بهداشت و برخی سخنان درباره ریخت و پاش‌های مالی در طرح تحول سلامت گفت:
«کل پول‌هایی که برای طرح تحول سلامت در دولت‌های یازدهم و دوازدهم هزینه شده به اعتراف دوستان در سازمان برنامه ۱۶ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بوده است و عدد‌هایی که می‌گویند خلاف واقع است.۳۵ هزار میلیارد تومان صرف موسسات مالی و اعتباری فاسد کردند، کسانی که نزول خور، رباخوار و فاسد بودند و موسساتی، چون ثامن الحجج از اسم ائمه سوء استفاده کردند و دکتر روحانی در سخنرانی عمومی فرمودند که ۳۵ هزار صرف این موسسات شد، ببینید این موسسات چه آبرویی از کشور بردند، ۲ سال مردم بیچاره را در برف، باران و گرما از سالنی به سالن دیگر بردند، این مردم در خیابان چادر می‌زدند و در نهایت از جیب این مردم ۳۵ هزار میلیارد برداشتیم به آنها هیچ نگفتیم و  با افتخار گفتیم که مسئله را مدیریت کردیم.»
آنگونه که مشخص است بین سازمان برنامه و بودجه و وزارت بهداشت یک دعوای تمام عیار به پاست. برخی معتقدند که این دعوا به خاطر احتمال کاندیداتوری هاشمی در انتخابات ریاست جمهوری بعدی است.
با همه‌ی این اوصاف روز گذشته محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور، در حاشیه جلسه هیأت دولت و در جمع خبرنگاران، با تأکید بر اینکه نظر رئیس جمهوری این است که وزیر بهداشت در دولت باقی بماند، گفته است:
«وزیر بهداشت یکی از موفق‌ترین وزرای دولت‌های یازدهم و دوازدهم است که فعالیت‌های بسیار خوبی در حوزه بهداشت داشته‌ و از همه مهم‌تر اینکه طرح تحول سلامت را به خوبی پیش برده است.وی وزارت بهداشت را وزارتخانه‌ای حساس و مهم عنوان کرد که اداره آن به مدیریت بالا و بودجه نیاز دارد. دکتر هاشمی اختلاف نظری در رابطه با بودجه وزارت بهداشت دارد و به همین دلیل استعفای خود را تقدیم رئیس جمهوری کرده، اما رئیس جمهوری  وی را وزیر بسیار لایق و با عملکرد خوب می‌داند و به همین خاطر در برابر پذیرش استعفای وی مقاومت کرده است.»
در مسئله استعفای وزیر بهداشت، رییس کمیسیون بهداشت مجلس معتقد است که قاضی‌زاده هاشمی در کار خود آنگونه که باید موفق نبوده و برای همین هم با امضای ۳۵ نماینده قرار بر این بوده که به مجلس بیاید و در روند استیضاح قرار بگیرد! و از طرفی رییس جمهور نیز معتقد است که هاشمی از موفق‌ترین وزرای دولت است. اگر کارشناسی کمیسیون بهداشت را مبنا قرار دهیم پس وای به حال دولتی که وزیر ناکارآمد بهداشت‌اش از بهترین وزرا باشد!
به هرحال قاضی زاده هاشمی چه ناکارآمد باشد و چه کارآمد؛ چه به خاطر فرار از استیضاح رفته باشد و چه به خاطر کمبود بودجه، یک قضیه منطقی را برای همه روشن می‌کند؛ و آن اینکه حتی خود او نیز در این شرایط نمی‌تواند با دولتی که انسجام ندارد کار کند و آن را تحمل کند! او که روزی چشم در چشم مردم نگاه می‌کرد و معتقد بود خربزه خورده‌اید و حالا پای لرزش بنشینید! حالا از مسئولیت خود به علت ناکارآمدی در تخصیص بودجه استعفا داده است.
درهمین راستا حسن روحانی امروز بالاخره با استعفا قاضی زاده موافقت کرد. به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، رئیس جمهور امروز پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷ با قدردانی از خدمات خالصانه و تلاش‌های صادقانه دکتر سید حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی دولت‌های یازدهم و دوازدهم؛ بویژه در اجرا و پیشبرد طرح تحول سلامت، استعفای وی را پذیرفت و سرپرست جدیدی را برای این وزارتخانه منصوب کرد.

فرآوری و تنظیم مطلب : سایت رهبران شیعه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code