دانلود مداحی ( سینه زنی شور ) مربوط به مدافعان حرم بصورت مستقیم از سرور سایت رهبران شیعه

وقتی که خوبان باز می گردند

«رجعت» در لغت به معنی بازگشت است، و در اصطلاح به معنی بازگشت گروهی از مومنان خالص و عده‌ای از منافقان فاجر، پیش از قیامت به این جهان است. اعتقاد به رجعت یکی از عقاید مسلم و تردیدناپذیر شیعه است، که بر اساس آیات قرآن و احادیث معصومین استوار می ‌باشد. زیرا خداوند منان بر طبق حکمت بالغه ‌اش مقرر فرموده که به هنگام پیاده‌ شدن احکام الهی و استقرار یافتن حکومت واحد جهانی، چشم‌ انتظاران آن روزگار مسعود بازگردند و از برکات بی ‌پایان دولت کریمه خاندان وحی برخوردار شوند.

هنگامی ‌که مومنان خالص برای مشاهده الطاف حق و درک لذت زندگی در پناه دولت حق باز می ‌گردند. ستمگران و ملحدان نیز باز می ‌گردند، تا پیش از آخرت قسمتی از واکنش اعمال خود را ببینند و مایه سرور و طیب خاطر ستمدیدگان گردد.
فرمان رجعت همانند فرمان ظهور، از طرف خداوند قادر متعال صادر می‌ شود و جمعی از بندگان خالص خداوند، که سالها و احیاناً قرنها پیش از آنان دیده از جهان فروبسته‌ اند، باز می‌ گردند و تجلی قدرت خداوند را در دولت کریمه امام مهدی علیه ‌السلام می‌ بینند. آیات بی‌ شماری از قرآن کریم، توسط امامان، به‌ عنوان آیات رجعت مطرح شده، که از بررسی آنها وقوع رجعت در میان پیشینیان و امکان آن در آینده به ‌روشنی اثبات می ‌گردد.

رجعت وعده الهی
اموراتی که در قرآن و روایات برای آینده پیشگویی شده است بر دو دسته اند: برخی از آنها وعده است و برخی دیگر نشانه.
نشانه ها قابل تغییرند و احتمال عدم تحقق آنها وجود دارد، مانند برخی علائم غیرحتمی ظهور. امّا وعده های الهی تخلف ناپذیرند و قطعاً تحقق می یابند چه اینکه قرآن می فرماید: “إِنَّ اللَّهَ لاَ یُخْلِفُ الْمِیعَادَ “( آل عمران، آیه ۹) حال اگر وعده ای مقدمه لازمی داشته باشد که بدون آن نتواند تحقق یابد، آن مقدمه هم قطعی خواهد بود.
مومنانی که در اثر ظلم ظالمان و بیدادگری غاصبان و توطئه منافقان، به زندان ها و  تبعیدگاه ها افتاده اند و در نتیجه به فیض شهادت نایل آمده اند باید در آخرالزمان به دنیا باز گردند تا این وعده الهی درباره آنان محقق گردد و لذت و شیرینی گسترش دین موردپسند خداوند را که در راه استقرار آن لحظه ای درنگ نکرده اند چشیده و شاهد استقرار دولت کریمه، عزت اسلام و مسلمین و ذلّت نفاق و منافقین باشند
رجعت، وعده تخلف ناپذیر و یا نشانه تغییرپذیر

اکنون باید به این موضوع بپردازیم که آیا رجعت مانند قیامت و ظهور حضرت مهدی علیه السلام یک وعده الهی است که تخلف ناپذیر باشد و یا نشانه ای از نشانه های عصر ظهور و قیامت می باشد که تغییرپذیر باشد؟

و پاسخ آن این است که رجعت وعده الهی است.  امّا درباره ی وعده بودن آن به یک آیه و یک روایت اشاره می کنیم. قرآن کریم می فرماید:
وَعَدَ اللَّهُ الَّذِینَ آمَنُوا مِنْکُمْ وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ لَیَسْتَخْلِفَنَّهُمْ فِی الْأَرْضِ کَمَا اسْتَخْلَفَ الَّذِینَ مِنْ قَبْلِهِمْ وَ لَیُمَکِّنَنَّ لَهُمْ دِینَهُمُ الَّذِی ارْتَضى‏ لَهُمْ وَ لَیُبَدِّلَنَّهُمْ مِنْ بَعْدِ خَوْفِهِمْ أَمْناً یَعْبُدُونَنِی لا یُشْرِکُونَ بِی شَیْئاً وَ مَنْ کَفَرَ بَعْدَ ذلِکَ فَأُولئِکَ هُمُ الْفاسِقُونَ.(آیه ۵۵ سوره نور)

رجعت
“خداوند به کسانى از شما که ایمان آورده و کارهاى شایسته انجام داده‏اند، وعده داده است که حتماً آنان را در زمین جانشین قرار دهد، همان گونه که کسانى پیش از ایشان را جانشین کرد، و قطعاً دینى را که خداوند براى آنان پسندیده است، براى آنان استقرار و اقتدار بخشد و از پى ترسشان امنیّت را جایگزین کند، تا (تنها) مرا بپرستند و چیزى را براى من شریک نگیرند، و هر کس بعد از این، کفر ورزد پس آنان همان فاسقانند.”
نکاتی که در مورد این آیه باید مورد بررسی قرار گیرد این است که:
اولاً این وعده الهی شامل همه مومنان نیست، بلکه یک گروه خاصی از مومنان است که به اعلی درجه ی ایمان و عمل صالح رسیده باشند، زیرا آیه صراحت دارد که همه مومنان مشمول این وعده نیستند که از عبارت “منکم” استفاده می شود. و مومنان هم از سه حال خارج نیستند:
الف) مومنان کامل که در اعلی درجه ایمان و عمل صالح رسیده اند.
ب) مومنان متوسط که ایمان و عمل صالحشان در حد متوسط است.
ج) مومنان مستضعف که ایمان و عمل صالحشان در حدّ ضعیف است.
گروه دوم و سوم نمی تواند مورد وعده الهی باشد، زیرا ترجیح مرجوح بر راجح، ظلم و عقلا قبیح است. پس وعده داده- شدگان منحصرند در گروه اول که مصداق آنان در مرتبه اول پیامبراکرم صلی الله علیه و آله و ائمه اطهار علیهم السلام هستند، سپس مومنانی که در درجه ی اعلی بعد از آنان می باشند.
بنابراین خدای سبحان به مومنان کامل وعده ی قطعی داده است که به زودی زمینه ی حکومت آنان را در روی زمین فراهم کرده و آنان را وارث زمین قرار دهد و کره ی زمین را از لوث کفر و نفاق پاک نماید به طوری که هیچ سببی از اسباب ترس و نا امنی مومنان حاکم را تهدید نمی کند، بلکه سرتاسر عالم را خیرات و امنیت فرا می گیرد و جامعه از هر گونه ترس و دلهره در امان و آسایش می باشد و زندگی پاک و طیب را در سایه ی حکومت کریمه تجربه می کند.
ثانیاً آیه می فرماید: اسلام که دین حق و مرضیّ الهی است به طور اساسی و بنیادی در روی زمین استقرار پیدا نموده و هیچ چیزی استقرار او را تهدید نمی کند و هیچ مانعی از نفوذ و اجرای احکام آن در جامعه وجود ندارد، بشر به آن حد از رشد و کمال می رسد که فقط خدای یگانه را پرستش نموده و هیچ چیز دیگری را مستحق عبادت و پرستش نداند.
فرمان رجعت همانند فرمان ظهور، از طرف خداوند قادر متعال صادر می‌ شود و جمعی از بندگان خالص خداوند، که سالها و احیاناً قرنها پیش از آنان دیده از جهان فروبسته‌ اند، باز می‌ گردند و تجلی قدرت خداوند را در دولت کریمه امام مهدی علیه ‌السلام می‌ بینند.

آنچه مسلم است این جامعه با این خصوصیات، از آغاز بعثت رسول اکرم صلی الله علیه و آله تا به امروز، هرگز محقق نشده است و چشم گیتی مصداق چنین جامعه ای را هنوز ندیده است و برای پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و اهل بیت آن حضرت علیهم السلام و مومنانی که در مرتبه بعدی قرار دارند هیچ گاه چنین زمینه ای در طول تاریخ فراهم نشده است، بلکه همه ی آنان در اثر ظلم ظالمان و بیدادگری غاصبان و توطئه منافقان، به زندان ها و  تبعیدگاه ها افتاده اند و در نتیجه به فیض شهادت نایل آمده اند پس باید در آخرالزمان به دنیا باز گردند تا این وعده الهی در باره آنان محقق گردد و لذت و شیرینی گسترش دین موردپسند خداوند را که در راه استقرار آن لحظه ای درنگ نکرده اند چشیده و شاهد استقرار دولت کریمه، عزت اسلام و مسلمین و ذلّت نفاق و منافقین باشند.
و نیز امام صادق علیه السلام می فرمایند: وَاللهِ لا تَذهَبُ الأیَامُ و اللّیالیُ حتّی یُحیِیَ اللهُ المَوتی و یُمیتَ الأحیاءَ، و یَرُدَّ اللهُ الحَقَّ إلی أهلِهِ و یُقِیمَ دینَهُ الّذِی ارتَضاهُ لِنَفسِه و نَبِیِّهِ، فَأَبشِروا، ثُمَّ أبشِرُوا. فَوَ اللهِ ما الحَقُّ إلاّ فی أیدِیکُم.( الکافی، ج ۳، ص ۵۳۸٫)
به خدا قسم روزها و شب ها به پایان نمی رسد تا اینکه خداوند مردگان را زنده کند و زنده ها را بمیراند و خداوند حقّ را به اهلش بازگرداند و دینی را که مورد رضایت خود و رسولش می باشد به پا دارد. پس بشارت باد بر شما و بشارت باد بر شما. به خدا قسم که حقّ جز در دست های شما نمی باشد.
در این روایت امام علیه السلام با قسم به خداوند زنده شدن مردگان و برپایی دین حق به دست مومنان را خبر داده اند.

بنابراین به طور حتم این وعده الهی در آینده محقق شده و حکومت عدل الهی در زمین به دست صالحان بر پا می شود. تعدادی از یاران خاص امام زمان علیه السلام از رجعت کنندگان و تعدادی هم از مومنین خالص همان زمان می باشند و ما باید تمام سعی و تلاشمان این باشد که در راه رضایت خدا و امام زمان قدم برداریم تا انشاء الله بتوانیم از یاران خاص حضرت باشیم.

اعظم کارگر شریف
کارشناس علوم قرآنی سطوح عالی حوزه علمیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code